Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorów

Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorów – stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dawniej podchodzono do tej technologii budowlanej dość nieufnie, dziś jednak znów wraca ona do łask inwestorów. Zła sława budynków szkieletowych wynikała z tego, że początki jej budowania w Polsce zdefiniowały je jako nietrwałe i zawodne. Wszystkiemu winne były materiały bardzo słabej jakości, których wówczas używano. Na szczęście obecnie firmy budowlane mają dostęp do o wiele lepszych komponentów, które zapewniają nieruchomościom wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Kolejnym atutem są zadowalające parametry izolacyjne. Inwestorzy dają się także skusić stosunkowo szybkim czasem wznoszenia domu, niewielką liczbą prac „na mokro” oraz niewysokim kosztem budowy w porównaniu z ceną tego samego metrażu w technologii murowanej. Istnieje jednak kilka spraw, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jak chronić dom przez negatywnym wpływem wilgoci? Co powinno się wiedzieć na temat stropu? Jak poprowadzić wszelkie instalacje w domu szkieletowym?

Jak skutecznie chronić dom szkieletowy przed wilgocią?

Wilgoć bywa prawdziwym utrapieniem inwestorów. Atakuje ona wszystkie elementy składające się na budynek. Przenika w głąb drewna i materiału termoizolacyjnego. Jej działanie potrafi w krótkim czasie wyniszczyć strukturę domu, dlatego tak ważne jest, aby od początku zadbać o odpowiednią ochronę przez jej wpływem. Podstawowym działaniem okazuje się precyzyjne i przede wszystkim szczelne osłonięcie ocieplonych ścian specjalistycznymi foliami.

Wewnętrzna strona nieruchomości powinna zostać zabezpieczona folią paroizolacyjną. Zadaniem tego materiału jest zmniejszenie ilości pary wodnej, która przenika ze środka domu do środowiska naturalnego. Zewnętrzną stronę budynku należy uszczelnić, posługując się jednostronnie paroprzepuszczalną folią o właściwościach izolujących działanie wiatru. Taki materiał spełnia funkcję wypuszczania nadmiaru wilgoci z wnętrza domu i uniemożliwia jej napływ z zewnątrz do środka.

Opisane folie każdorazowo powinny być montowane bezpośrednio do konstrukcji ścian. Ważne jest, aby czynność tę przeprowadzić, zanim obijemy je płytami. Warto także pamiętać, że przed wilgocią trzeba chronić również dach budynku wybudowanego w technologii szkieletowej. Ma on bowiem niemal identyczną budowę jak jego ściany.

Domy szkieletowe: Co warto wiedzieć na temat stropu?

Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorówStrop domów wzniesionych z użyciem technologii szkieletowej, zazwyczaj jest przykładem konstrukcji belkowej. Jeśli chodzi o najlepsze rozwiązanie na poziomie gruntu, najczęściej stosuje się strop nad obszarem wentylowanym, czyli przestrzenią, gdzie prowadzone są wszystkie instalacje charakteryzujące się dużym przekrojem rur. Mowa tutaj m.in o systemie wodno-kanalizacyjnym oraz wentylacji. Wówczas w roli wieńca występują belki oczepowe spełniające się jako rodzaj łącznika pomiędzy kolejnymi słupami konstrukcyjnymi. Pomiędzy wspomnianymi elementami montuje się belki składające się na budowę stropu, a wolne miejsca między nimi wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Spełnia on również funkcję izolacji akustycznej. Następnie na belki nakłada się płyty włóknowo-cementowe. Kolejnym krokiem jest położenie posadzki.

Spora liczba inwestorów zgłasza poważne obawy odnośnie do tego, że domy szkieletowe mogą stać się głośne w wyniku użytkowania. Chodzi głównie o skrzypienie podłóg i ścian. Można zapobiec takiej sytuacji bardzo precyzyjnym dobraniem poszczególnych elementów składających się na całą konstrukcję w taki sposób, aby nie przenosiły one drgań. Warto także wiedzieć, że miejsca łączenia się ze sobą ścian powinny zostać zabezpieczone gumowymi uszczelkami lub podkładkami z kauczuku. Można także stosować elastyczne przekładki wykonane z filcu. Wszystko po to, aby zminimalizować efekty ciągłej pracy budynku, które mogłyby objawiać się uciążliwym skrzypieniem ścian.

Pamiętajmy także to tym, że pustą przestrzeń stropu zlokalizowanego nad parterem należy wypełnić materiałami o zwiększonych parametrach izolacyjności akustycznej. To kolejny istotny etap, skutecznie wyciszający cały budynek i przekładający się na wysoki komfort przyszłych mieszkańców domu.

Co warto wiedzieć o instalacjach w domach szkieletowych?

Konstrukcje szkieletowe charakteryzują się m.in tym, że wszelkie instalacje prowadzone są we wnętrzu ich ścian oraz w środku stropów. Częstą praktyką jest prowadzenie tychże systemów w przeznaczonych do tego peszlach, czyli specjalistycznych otulinach izolacyjnych. Domy szkieletowe są narażone na skutki pożaru bardziej od murowanych budynków, dlatego też wykonanie w nich instalacji elektrycznej musi być wynikiem precyzyjnych prac doświadczonych fachowców.

Warto również wiedzieć, że system elektryczny powinien posiadać niewielki naddatek. Jest tak, ponieważ technologia szkieletowa jest narażona na nieznaczne poruszenia konstrukcji. Co więcej, bardzo często prowadzi się ją tzw. metodą bezpuszkową. Jeśli używa się puszek, to jedynie wtedy, gdy montowane są one na dodatkowych listwach izolacyjnych.

Related Posts

Jak projektować konstrukcje stalowe?

Projektowanie konstrukcji stalowych wymaga zrozumienia wielu zasad i norm, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa oraz trwałości budowli. Kluczowym elementem jest znajomość materiałów, z których będą wykonywane…

Ile kosztuje konstrukcja stalowa schodów?

Konstrukcja stalowa schodów to temat, który budzi wiele pytań, zwłaszcza w kontekście kosztów związanych z jej wykonaniem. Koszt takiej konstrukcji może się znacznie różnić w zależności od…

Co to jest konstrukcja stalowa?

Konstrukcja stalowa to zespół elementów wykonanych ze stali, które są ze sobą połączone w celu stworzenia trwałej i stabilnej struktury. Stal jako materiał budowlany charakteryzuje się wysoką…

Konstrukcja stalowa jakie kśt?

Konstrukcje stalowe są niezwykle wszechstronne i mogą przybierać różnorodne kształty, co czyni je idealnym rozwiązaniem w wielu dziedzinach budownictwa. Wśród najpopularniejszych kształtów można wymienić belki, słupy oraz…

Ile kosztuje konstrukcja stalowa dachu?

Koszt konstrukcji stalowej dachu może się znacznie różnić w zależności od regionu, w którym planujemy budowę. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny materiałów oraz…

Konstrukcje stalowe co to?

Konstrukcje stalowe to niezwykle istotny element współczesnego budownictwa, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. W skrócie, są to struktury wykonane głównie ze stali, które służą jako nośniki…