Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorów

Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorów – stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dawniej podchodzono do tej technologii budowlanej dość nieufnie, dziś jednak znów wraca ona do łask inwestorów. Zła sława budynków szkieletowych wynikała z tego, że początki jej budowania w Polsce zdefiniowały je jako nietrwałe i zawodne. Wszystkiemu winne były materiały bardzo słabej jakości, których wówczas używano. Na szczęście obecnie firmy budowlane mają dostęp do o wiele lepszych komponentów, które zapewniają nieruchomościom wysoką odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Kolejnym atutem są zadowalające parametry izolacyjne. Inwestorzy dają się także skusić stosunkowo szybkim czasem wznoszenia domu, niewielką liczbą prac „na mokro” oraz niewysokim kosztem budowy w porównaniu z ceną tego samego metrażu w technologii murowanej. Istnieje jednak kilka spraw, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jak chronić dom przez negatywnym wpływem wilgoci? Co powinno się wiedzieć na temat stropu? Jak poprowadzić wszelkie instalacje w domu szkieletowym?

Jak skutecznie chronić dom szkieletowy przed wilgocią?

Wilgoć bywa prawdziwym utrapieniem inwestorów. Atakuje ona wszystkie elementy składające się na budynek. Przenika w głąb drewna i materiału termoizolacyjnego. Jej działanie potrafi w krótkim czasie wyniszczyć strukturę domu, dlatego tak ważne jest, aby od początku zadbać o odpowiednią ochronę przez jej wpływem. Podstawowym działaniem okazuje się precyzyjne i przede wszystkim szczelne osłonięcie ocieplonych ścian specjalistycznymi foliami.

Wewnętrzna strona nieruchomości powinna zostać zabezpieczona folią paroizolacyjną. Zadaniem tego materiału jest zmniejszenie ilości pary wodnej, która przenika ze środka domu do środowiska naturalnego. Zewnętrzną stronę budynku należy uszczelnić, posługując się jednostronnie paroprzepuszczalną folią o właściwościach izolujących działanie wiatru. Taki materiał spełnia funkcję wypuszczania nadmiaru wilgoci z wnętrza domu i uniemożliwia jej napływ z zewnątrz do środka.

Opisane folie każdorazowo powinny być montowane bezpośrednio do konstrukcji ścian. Ważne jest, aby czynność tę przeprowadzić, zanim obijemy je płytami. Warto także pamiętać, że przed wilgocią trzeba chronić również dach budynku wybudowanego w technologii szkieletowej. Ma on bowiem niemal identyczną budowę jak jego ściany.

Domy szkieletowe: Co warto wiedzieć na temat stropu?

Domy szkieletowe: Praktyczne informacje dla inwestorówStrop domów wzniesionych z użyciem technologii szkieletowej, zazwyczaj jest przykładem konstrukcji belkowej. Jeśli chodzi o najlepsze rozwiązanie na poziomie gruntu, najczęściej stosuje się strop nad obszarem wentylowanym, czyli przestrzenią, gdzie prowadzone są wszystkie instalacje charakteryzujące się dużym przekrojem rur. Mowa tutaj m.in o systemie wodno-kanalizacyjnym oraz wentylacji. Wówczas w roli wieńca występują belki oczepowe spełniające się jako rodzaj łącznika pomiędzy kolejnymi słupami konstrukcyjnymi. Pomiędzy wspomnianymi elementami montuje się belki składające się na budowę stropu, a wolne miejsca między nimi wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Spełnia on również funkcję izolacji akustycznej. Następnie na belki nakłada się płyty włóknowo-cementowe. Kolejnym krokiem jest położenie posadzki.

Spora liczba inwestorów zgłasza poważne obawy odnośnie do tego, że domy szkieletowe mogą stać się głośne w wyniku użytkowania. Chodzi głównie o skrzypienie podłóg i ścian. Można zapobiec takiej sytuacji bardzo precyzyjnym dobraniem poszczególnych elementów składających się na całą konstrukcję w taki sposób, aby nie przenosiły one drgań. Warto także wiedzieć, że miejsca łączenia się ze sobą ścian powinny zostać zabezpieczone gumowymi uszczelkami lub podkładkami z kauczuku. Można także stosować elastyczne przekładki wykonane z filcu. Wszystko po to, aby zminimalizować efekty ciągłej pracy budynku, które mogłyby objawiać się uciążliwym skrzypieniem ścian.

Pamiętajmy także to tym, że pustą przestrzeń stropu zlokalizowanego nad parterem należy wypełnić materiałami o zwiększonych parametrach izolacyjności akustycznej. To kolejny istotny etap, skutecznie wyciszający cały budynek i przekładający się na wysoki komfort przyszłych mieszkańców domu.

Co warto wiedzieć o instalacjach w domach szkieletowych?

Konstrukcje szkieletowe charakteryzują się m.in tym, że wszelkie instalacje prowadzone są we wnętrzu ich ścian oraz w środku stropów. Częstą praktyką jest prowadzenie tychże systemów w przeznaczonych do tego peszlach, czyli specjalistycznych otulinach izolacyjnych. Domy szkieletowe są narażone na skutki pożaru bardziej od murowanych budynków, dlatego też wykonanie w nich instalacji elektrycznej musi być wynikiem precyzyjnych prac doświadczonych fachowców.

Warto również wiedzieć, że system elektryczny powinien posiadać niewielki naddatek. Jest tak, ponieważ technologia szkieletowa jest narażona na nieznaczne poruszenia konstrukcji. Co więcej, bardzo często prowadzi się ją tzw. metodą bezpuszkową. Jeśli używa się puszek, to jedynie wtedy, gdy montowane są one na dodatkowych listwach izolacyjnych.

art

Related Posts

Okna aluminiowe Szczecin

Okna aluminiowe Szczecin

Rynek okien aluminiowych w Szczecinie stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. Szczecińscy konsumenci coraz bardziej doceniają jakość, trwałość i estetykę okien aluminiowych, co…

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę: Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy planowany przez Ciebie remont wymaga pozwolenia na budowę? Wydawać by się mogło, że to tylko drobne…

Okna plastikowe Szczecin

Okna plastikowe Szczecin

Okna plastikowe Szczecin: Szczecin, to dynamicznie rozwijające się miasto na zachodnim wybrzeżu Polski, które od lat przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców. Jednym z kluczowych elementów tej metamorfozy…

Usługi geotechniczne pod lupą

Usługi geotechniczne pod lupą

Usługi geotechniczne pod lupą – w pewnym momencie naszego życia możemy dojść do wniosku, że chcemy wybudować dom. To bardzo poważna i odpowiedzialna decyzja, którą powinniśmy dokładnie…

Ocieplenie dachu pianką

Ocieplenie dachu pianką

Ocieplenie dachu pianką: w celu zabezpieczania dachu przed utratą ciepła, coraz częstszym zjawiskiem jest zabezpieczanie pomieszczeń za pośrednictwem pianki poliuretanowej. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że materiał…

Kiedy warto wynająć halę namiotową?

Kiedy warto wynająć halę namiotową?

Kiedy warto wynająć halę namiotową? Wynajem hal namiotowych cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród osób firm, ale również osób prywatnych. W praktyce większości z nas opłaca…