Fotoodmładzanie — skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania

Fotoodmładzanie — skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania. To jak wyglądamy, zależy od wielu czynników. Czas nie oszczędza nikogo, niektórzy ludzie mają po prostu trochę mniej szczęścia, a niektórzy trochę więcej. Pewnego dnia zaczynasz zdawać sobie sprawę, że nie jesteś już tak młoda jak kiedyś, że Twoja skóra nie jest już tak gładka i elastyczna jak kiedyś i że pojawiły się na niej zmarszczki. Nic dziwnego, że ludzie, którzy chcą wyglądać piękniej, bacznie przyglądają się technologiom obiecującym efekty odmładzające. Jednym z nich jest fotoodmładzanie.

Fotoodmładzanie – co to jest?

Fotoodmładzanie — skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazaniaIPL-terapia, czyli odmładzanie IPL, to zaawansowana technologia oparta na wykorzystaniu światła o wysokiej intensywności. Specjaliści pracują na skórze za pomocą lasera, aby aktywować syntezę kolagenu i przyspieszyć odnowę komórek. W efekcie skóra staje się gładsza, wygląda bardziej świeżo, a zmarszczki znikają. Technika ta daje możliwość:

 • Rozjaśnić, a w niektórych przypadkach całkowicie usunąć przebarwienia skóry związane z działaniem słońca i wiekiem
 • Usunąć brązowe plamy, piegi
 • Zmniejszyć widoczności rumieńców
 • Rozjaśnić i zredukować zaczerwienienia, zaskórniki i rozszerzone naczynka krwionośne.
 • Zmniejszyć ślady po pękniętych naczynkach krwionośnych na twarzy, klatce piersiowej i ramionach.
 • Poprawić strukturę, wygląd i koloryt skóry

Fotoodmładzanie jest zabiegiem, do którego należy się przygotować. Zazwyczaj przygotowanie odbywa się w następujący sposób:

 • Na około miesiąc przed terapią należy zrezygnować z opalania się.
 • Należy również zaprzestać używania produktów do samoopalania.
 • Jeśli przyjmujesz antybiotyki lub retinoidy, musisz je odstawić na około tydzień przed terapią.
 • Należy zaprzestać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków zawierających aspirynę, w przeciwnym razie mogą wystąpić siniaki na skórze.
 • Makijaż musi być usunięty przed zabiegiem.

Szczegółowe porady dotyczące przygotowania do sesji można uzyskać u specjalisty. Zbada on skórę, zada pytania i przedstawi zalecenia, biorąc pod uwagę indywidualne cechy Twojego ciała.

Wskazania do zabiegów fotoodmładzania 

Kiedy warto stosować tę technikę? Głównymi wskazaniami do zabiegu są:

 • Zmiany skórne związane z wiekiem, które pojawiają się najczęściej po 30 roku życia — pojawienie się zmarszczek, utrata elastyczności, powstawanie podwójnego podbródka i pęcherzyków.
 • Młoda, problematyczna skóra: zabieg ten jest zalecany w przypadku, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
 • Niezdrowa cera.
 • Sucha, łuszcząca się, napięta skóra
 • Różne zaburzenia pigmentacyjne — piegi, dyschromia, powierzchowna melazma.
 • Zmiany naczyniowe, tworzenie sieci kapilarnej.
 • Trądzik, który nie może być leczony lekami.
 • Zwiększone przetłuszczanie się skóry.

Jednak przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Przeciwwskazania do fotoodmładzania

Istnieją przeciwwskazania do sesji fotoomładzania i należy się z nimi dokładnie zapoznać. Zabieg nie jest wykonywany w następujących sytuacjach:

 • Obecność różnych chorób skóry i procesów zapalnych na etapie zaostrzenia
 • Obecność zewnętrznych objawów opryszczki
 • Ciąża lub karmienie piersią.
 • Choroby onkologiczne.
 • Patologia układu krwiotwórczego.
 • Stosowanie stymulatora serca.

Należy również zwrócić uwagę na to, jaka pora roku jest lepsza do przeprowadzenia zabiegu. Fotoodmładzanie twarzy IPL lepiej nie wykonywać latem, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe w tym czasie szczególnie intensywnie wpływa na skórę, co może spowodować niechciane pigmentacji. Najlepsza opcja — jesień lub wiosna, kiedy prawdopodobieństwo powikłań jest znacznie zmniejszone. 

Skutki uboczne

Odmładzanie twarzy IPL to technika, która ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to wysoka wydajność. Kilka sesji może znacznie poprawić stan skóry, pomóc pozbyć się zmarszczek, plam starczych i trądziku, aktywować proces regeneracji skóry, zlikwidować nieprzyjemną cerę itp. Po zabiegu nie trzeba zmieniać swojego trybu życia. Rehabilitacja nie zajmuje dużo czasu, co jest szczególnie ważne dla osób żyjących w dynamicznym tempie.
Jeśli mówimy o wadach fotoodmładzania, jest ich oczywiście znacznie mniej niż zalet. Powikłania po fotoodmładzaniu zdarzają się rzadko, ale mimo to należy o nich pamiętać.
Jednymi z najczęstszych powikłań po fotoodmładzaniu są:

 • obrzęk,
 • oparzenia,
 • nadmierne zaczerwienienie.

Skóra jest poddawana pewnym obciążeniom.  W ciągu 2-3 dni po zabiegu fotoodmładzania znikają efekty uboczne, skóra jest wyraźnie gładsza, nabiera zdrowego kolorytu.
Obrzęk po fotoodmładzaniu ustępuje zazwyczaj na drugi dzień po zabiegu. To naturalne, że pożądane jest spędzanie tego czasu w domu. Przy złej jakości wykonania zabiegu możliwe jest jeszcze bardziej niebezpieczne i nieprzyjemne następstwa fotoodmładzania. Często po nieudanym zabiegu fotoodmładzania pojawiają się plamy podobne do przebarwień.
Nie rań swojej skóry! Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, skontaktuj się ze specjalistami.

Koszt procedury

Koszt sesji odmładzania IPL zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od tego, jaki dokładnie obszar skóry wymaga odmłodzenia. Ostateczny koszt usług zostanie ustalony przez specjalistę po indywidualnej konsultacji.

Related Posts

Aparat ruchomy dla dzieci

Aparat ruchomy dla dzieci

Aparat ruchomy dla dzieci to jedno z najskuteczniejszych narzędzi ortodontycznych, które pomagają w korygowaniu wad zgryzu i prostowaniu zębów. Jest to popularne rozwiązanie ze względu na swoją…

terapia małżeńska na czym polega

Terapia małżeńska na czym polega

Terapia małżeńska na czym polega to pytanie, które zadaje sobie wiele par borykających się z problemami w swoich relacjach. Terapia małżeńska to proces, w którym specjalista, często…

Marketing gabinetu stomatologicznego

Marketing gabinetu stomatologicznego

Marketing gabinetu stomatologicznego jest kluczowym elementem budowania świadomości marki oraz pozyskiwania i utrzymania pacjentów. W dobie rosnącej konkurencji, umiejętne prowadzenie działań marketingowych staje się nieodzowne dla sukcesu…

projekt ogrodu przed domem

Projekt ogrodu przed domem

Projekt ogrodu przed domem to fascynująca przygoda, która może przynieść wiele satysfakcji i korzyści. Aby stworzyć piękne i funkcjonalne miejsce przed swoim domem, warto zacząć od dokładnego…

Kolorowe plecaki damskie

Kolorowe plecaki damskie

Kolorowe plecaki damskie stały się nieodłącznym elementem nowoczesnej garderoby, stanowiąc nie tylko praktyczny dodatek, ale również wyrazisty akcent każdej stylizacji. Wybór odpowiedniego plecaka może odmienić nasz codzienny…

Implanty Warszawa

Implanty Warszawa

Implanty zębowe są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii, pozwalającym na przywrócenie pacjentom nie tylko pełnej funkcjonalności zębów, ale także estetycznego wyglądu uśmiechu. Warszawa, jako stolica Polski,…