Ile kosztują badania geotechniczne? Chcąc zbudować wymarzony dom, zazwyczaj skupiamy się na jego projekcie i znalezieniu odpowiedniej działki. Kluczową rolę odgrywa otoczenie działki i jej malownicza przyroda. Niestety warunki skalne i glebowe są drugorzędne. Brak pomocy geologa przed podjęciem decyzji o budowie może mieć poważne konsekwencje. Badania geologiczne gleby mogą oszczędzić nerwy, zasoby i ryzyko stabilności w przyszłości.
Badania geotechniczne – zasadność działań
Treść profilu terenu naszej działki może znacznie różnić się od tego, co spekulujemy lub co sąsiedzi mają na swoim terenie. Bez szczegółowych badań na podstawie wierceń geologicznych trudno ocenić podstawowe wskaźniki geotechniczne, takie jak rodzaj i lepkość gruntu, poziom wód gruntowych, stopień zagęszczenia itp. Polowe badania gruntu i opis jego podstawowych parametrów za pomocą badań laboratoryjnych są podstawą dla projektantów i wykonawców. Badania geotechniczne dają podstawową wiedzę o tym, co i jak można zbudować na danym terenie. Aby poprawnie obliczyć i dobrać fundament, bezwzględnie konieczne jest zastosowanie wskaźników geotechnicznych. Potrafią one określić liczbę kondygnacji budynku oraz możliwość podpiwniczenia, a możliwość podpiwniczenia jest bezpośrednio związana z poziomem wód gruntowych. Geolog górniczy zajmuje się wykonywaniem odwiertów, w tym poszukiwaniem złóż.
Grunt pod budowę domu
Możemy zamówić kompleksowe usługi geologiczne od lokalnej firmy geologicznej, w tym badania terenu, wycenę indeksów i przygotowanie badań. Ze względu na duże inwestycje budowlane z roku na rok przybywa specjalistów z zakresu geologii i mechaniki gruntów. Warto jednak postawić na firmy z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem, które powinny działać efektywnie i kompleksowo, a także mają już uznane portfolio wdrożeń w regionie. Wystarczy skontaktować się z jedną z tych firm, a ekspert poprowadzi nas przez cały proces.
Badanie geotechniczne
Badania geotechniczne http://www.gco-consult.com/www/pl/oferta/geotechnika.html prowadzą doświadczeni geolodzy, którzy posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną z zakresu badań, ale także wiedzę praktyczną. Jeżeli planowana lokalizacja nieruchomości jest jasno określona, warto przeprowadzić badania geologiczne w głównym zarysie budynku. Badania geotechniczne wykonywane są na zasadzie wiercenia otworów, im więcej wierci się otworów, tym lepiej, bo im więcej otworów wierconych, tym większa dokładność badań. Niektóre firmy obiecują prowadzenie badań tylko na podstawie jednego odwiertu, ale nie jest to pewna metoda – na większych działkach powinny być co najmniej trzy odwierty, a na większych nawet więcej.
Badania złożowe – złoża poszukiwanie
Po pierwsze, badanie geotechniczne gruntu zawiera opis warunków wodnych. Informacje te obejmują informacje o głębokości zalegania wód gruntowych oraz prognozy wahań poziomu wody. Ponadto można uzyskać informacje o warstwach gleby występujących na określonym obszarze. W dokumencie zawarto również wnioski i zalecenia, jak dobrać podłoże do rodzaju i stanu gruntu oraz czy istnieje możliwość wykonania piwnicy. Dostępna jest również sekcja graficzna. Zawiera rzut z liniami przekroju. Dokument powinien mieć również przekrój z warstwami gruntu. Niektóre mają również diagramy i tabele do innych badań terenowych i laboratoryjnych.
Badania złóż firmy – dokumentacja złóż
Badania geotechniczne gruntu przeprowadzane są głównie przez wyspecjalizowane biura i doświadczonych geodetów. Takie badania mają na celu uzyskanie opinii geotechnicznych. Jak wspomniano wcześniej, składa się ona z dwóch głównych części. Pierwsza to grafika, a druga to część opisowa. Druga część zawiera najważniejsze wnioski z badań. Pozwalają na ocenę i dobór odpowiednich fundamentów budowlanych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i stabilność budynków. Opinie geotechniczne są bardzo ważne dla projektantów. Pozwalają ocenić kategorię geotechniczną budynku. W Polsce warunki pozwalają na zaliczenie do pierwszej kategorii budynków jedno- i dwukondygnacyjnych, w tym domów jednorodzinnych. Czasami jednak określenie warunków gruntowo-wodnych może być trudne, przez co niemożliwe jest podwyższenie kategorii do drugiej, a nawet trzeciej. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie dodatkowych badań geologicznych.
Badania geotechniczne – kwestie prawne
Aby uzyskać pozwolenie na budowę, należy przeprowadzić badanie geotechniczne terenu budowy. Nawet jeśli gmina nie wymaga opinii geotechnicznej, zarządca terenu zaleca jej realizację. Dzięki danym geologicznym jest to podstawa do wyboru najlepszej technologii fundamentowania – dzięki niej fundament może przetrwać wiele lat i zapewnić bezpieczne użytkowanie budynku. Właściwy fundament może zapobiec zawaleniu się domów, pękaniu ścian, a nawet katastrofom budowlanym. Ważne jest, aby badanie geologiczne było przydatne podczas negocjacji ceny zakupu gruntu. Jeśli okaże się, że działka wymaga dużo pracy w przygotowaniu do budowy, warto spróbować obniżyć jej cenę. Nawet jeśli sąsiednia działka budowlana przeszła tego typu badanie, a gmina nie wymaga odwiertów, warto przeprowadzić badanie działki. Dzięki tym badaniom można uniknąć poważnych błędów podczas budowy, a odkryć wody gruntowe, które mogłyby w przyszłości doprowadzić do zalania budynków.