Jak fryzjer robi ombre?

Jak fryzjer robi ombre? Moda na ombre zdaje się nigdy nie przejmując. Jest z nami od wielu lat i wszystko wskazuje na to, że ten styl koloryzacji włosów pozostanie jeszcze na długo. 

Co to jest ombre?

Ombre – to nazwa jednego ze sposobów farbowania włosów, o jakie poprosić możemy obecnie w niemal każdym salonie fryzjerskim. Co wyjątkowo ciekawe, ombre nie polega na farbowaniu całej długości ani powierzchni naszego włosa. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim pozostawieniem sporego odrostu w naszym naturalnym kolorze. Farbowane, zwykle na kolor jaśniejszy niż ten nasz naturalny, są jedynie końcówki naszych włosów.

Co ważne, przejście to nie jest nawet łagodne. Im nasz naturalny kolor bardziej odcina się od rozjaśnianych końcówek, tym lepiej. Bardzo często stosuje się więc zestawienie naturalnie brązowych, nawet bardzo ciemnych włosów z końcówkami blond, czy też nawet jasny blond.

Dla kogo ombre?

Ze względu na swoją charakterystykę ombre nadaje się do koloryzacji w naprawdę wielu przypadkach.

Dla osób zabieganych

Jak fryzjer robi ombre?Przede wszystkim doskonale sprawdza się u osób, które nie mają czasu lub odpowiedniego budżetu by często odświeżać fryzurę. Zwykłe rozjaśnianie lub farbowanie wymaga naprawdę regularnych wizyt w salonie fryzjerskim – właściwie są one potrzebne za każdym razem, gdy na włosach tuż przy głowie zaczyna pojawiać się odrost z naszego naturalnego koloru. Przy ombre jest inaczej. Odrost jest pożądanym elementem fryzury i to my decydujemy, kiedy staje się na tyle duży, że przestaje się nam podobać.

Dla nowicjuszy i nowicjuszek

Innym przypadkiem gdy ombre jest doskonałym pomysłem jest sytuacja, gdy pierwszy raz decydujemy się na rozjaśnianie lub farbowanie naszych naturalnych włosów. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jak nasze kosmyki będą się zachowywały pod wpływem farby lub rozjaśniaczy, lub czy w ogóle spodoba nam się efekt, niewielkie ombre będzie doskonałym rozwiązaniem. Jeśli okaże się, że efekt się nam nie spodoba, końcówki włosów można po prostu ściąć, by szybko wrócić do naszego naturalnego koloru.

Czy ombre i sombre to to samo?

W pewnym sensie tak – sombre to ombre, ale delikatniejsze. Pierwsza, dodana na początku litera „s” pochodzi po prostu od angielskiego słowa „soft”, czyli delikatny, łagodny. I takie właśnie jest sombre. Rozjaśniony kolor nie odcina się od naszego naturalnego wyraźnie, ostro – stanowi natomiast łagodne przejście. Nie ma tutaj także tak wyraźnego kontrastu, jak przy klasycznym ombre. Zazwyczaj kolor końcówek jest jedynie kilka tonów jaśniejszy od naszego naturalnego koloru. Poza tym jednak sombre ma dokładnie te same zalety co tradycyjne ombre.

Odwrócone ombre

A co z osobami, które mają naturalnie jasne włosy. Czy one muszą obyć się bez ombre? Na szczęście nie. Z czasem i z tym problemem uporała się moda, tworząc obłędny trend tak zwanego odwróconego ombre. Wówczas u osób o jasnymi włosach koloryzacji poddawane są ich końcówki, lecz używa się do tego farby o zdecydowanie ciemniejszym odcieniu niż ten naturalny. Podobny efekt można uzyskać również na ciemnych włosach, po prostu rozjaśniając je od góry. Wymaga to jednak dużo więcej czasu i pracy. Po czasie zacznie się też pojawiać odrost. Możemy go rozjaśniać lub pozostawić, uzyskując efekt tak zwanych Saturn Hair. Naprzemienne pasy ciemnych i jasnych włosów tworzą kręgi przypominające pierścienie Saturna.

Jak fryzjer robi ombre?

Każda profesjonalistka i każdy profesjonalista mają swoje sposoby na osiągniecie idealnego efektu. Jednak są pewne podstawowe elementy, które stanowią gwarancję udanego ombre.

Umiejętne cięcie

Nie na wszystkich fryzurach ombre czy sombre wyglądają dobrze. Podstawą dobrze wyglądającej fryzury jest więc umiejętne cięcie. Najłatwiej jest w przypadku włosów kręconych lub falowanych. Na tych każda symetryczna fryzura stanowi doskonale tło dla ombre. Trudniej jest wkomponować ten typ koloryzacji we włosy proste. Na pewno należy zrezygnować tu z asymetrycznych cięć. Najlepiej sprawdzą się proste fryzury z mocno wycieniowanymi końcówkami – nada im to większej lekkości i wyeksponuje koloryzację.

Dobór odcienia

Następnym krokiem jest dobór właściwego odcienia. W zależności od tego czy marzymy o ombre czy sombre, zostanie zaproponowany mam kolor o dużym kontraście w stosunku do naszych naturalnych włosów, lub przeciwnie – kolor jaśniejszy o zaledwie kilka tonów.

Przygotowanie włosów

Następnie włosy trzeba odpowiednio przygotować do koloryzacji. Na początek muszą zostać starannie rozczesanie. Nie wolno farbować włosów splątanych.

Rozjaśnianie włosów

Najtrudniejszym krokiem wykonywania koloryzacji ombre lub sombre jest ich rozjaśnianie. Aby przyniosło oczekiwany efekt, wymaga to nie lada wprawy i doświadczenia. Najpierw fryzjer lub fryzjerka zaczną wydzielać cienkie pasma naszych włosów, by następnie zacząć nakładać na nie odpowiednio dobrany środek rozjaśniający. Rozjaśniacz nakładany jest stopniowo od samych końcówek, w górę, aż do momentu, gdzie kończyć się ma nasze ombre. Dzieje się tak dlatego, że im dłużej rozjaśniacz pozostaje na włosach, tym mocniej będą one rozjaśnione. Zaczynanie nakładania od końcówek umożliwia więc uzyskanie zdecydowanie bardziej naturalnego efektu.

Related Posts

projekt ogrodu przed domem

Projekt ogrodu przed domem

Projekt ogrodu przed domem to fascynująca przygoda, która może przynieść wiele satysfakcji i korzyści. Aby stworzyć piękne i funkcjonalne miejsce przed swoim domem, warto zacząć od dokładnego…

Kolorowe plecaki damskie

Kolorowe plecaki damskie

Kolorowe plecaki damskie stały się nieodłącznym elementem nowoczesnej garderoby, stanowiąc nie tylko praktyczny dodatek, ale również wyrazisty akcent każdej stylizacji. Wybór odpowiedniego plecaka może odmienić nasz codzienny…

Implanty Warszawa

Implanty Warszawa

Implanty zębowe są jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej stomatologii, pozwalającym na przywrócenie pacjentom nie tylko pełnej funkcjonalności zębów, ale także estetycznego wyglądu uśmiechu. Warszawa, jako stolica Polski,…

Torba worek na ramię

Torba worek na ramię

Torba worek na ramię to jeden z tych elementów garderoby, który przyciąga wzrok swoją oryginalnością i funkcjonalnością. Z roku na rok, torby tego typu zdobywają coraz większą…

Implanty zębów Lublin

Implanty zębów Lublin

Implanty zębowe to zaawansowane rozwiązanie, które coraz częściej wybierają osoby borykające się z problemem brakujących zębów. Dzięki nowoczesnej technologii i rosnącej świadomości na temat dostępnych opcji, mieszkańcy…

Aparat Invisalign Warszawa

Aparat Invisalign Warszawa

Aparat Invisalign Warszawa to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które pragną skorygować swoje uzębienie, unikając tradycyjnych metalowych aparatów ortodontycznych. Transparentne nakładki Invisalign zyskały uznanie na całym świecie dzięki…