Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku – od niedawna osoby fizyczne mają możliwość odliczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę od podatku. Jest to możliwe dzięki uldze termomodernizacyjnej. Niemniej jednak zanim dokonamy odliczenia, dowiedzmy się, w jakiej wysokości ulga nam przysługuje oraz kto właściwie może z niej skorzystać?

Odliczenie od podatku dochodowego

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej płacą podatki różnego typu, choć niekoniecznie zdają sobie z tego sprawę. Niemniej jednak podatkiem, który płaci każdy z nas, jest podatek dochodowy. To właśnie od niego możemy odliczyć wydatki poniesione na fotowoltaikę. Możemy tego dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że jedynie raz w roku możemy odliczyć pewne kwoty. Dzięki fotowoltaice możemy odliczyć aż 53 tysiące złotych i to w ciągu 6. lat. Na jakich warunkach? Otóż pierwszą, podstawową zasadą jest, iż ulga termomodernizacyjna przysługuje jedynie osobom fizycznym. Przedsiębiorstwa nie mają więc prawa do dokonania odliczeń. Co więcej, osoba fizyczna musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu, na którym zainstalowano panele fotowoltaiczne. Nie może z niego korzystać na podstawie umowy najmu ani umowy dożywocia – wtedy ulga nie przysługuje. Co ciekawe, instalacja fotowoltaiczna nie musi być zamontowana na dachu domu. Może ona znajdować się chociażby na dachu garażu czy budynku gospodarczego. Niemniej jednak powinna ona wyposażać w prąd gospodarstwo domowe.

Jak dokonać odliczeń?

Osoby fizyczne mogą dokonywać odliczeń wydatków poniesionych na zakup zestawów fotowoltaicznych i ich montaż. Szczegółowe wytyczne znajdziemy przede wszystkim w ustawie. Niemniej jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby posiadać dowód zakupu materiałów lub usługi. Dowodem w żadnym wypadku nie może być paragon. Dlaczego? Ponieważ dowód podatkowy musi pozwalać na identyfikację nabywcy. Paragon zaś pozwala jedynie na identyfikację sprzedawcy. Dlatego też zawsze prośmy o fakturę. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że faktury można wystawić jedynie na firmę. Nie jest to prawdą. Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej może otrzymać fakturę, jeśli się o nią upomni. W miejscu numeru NIP można wpisać pesel nabywcy. Pozwoli to lepiej go zidentyfikować. Pamiętajmy, że możemy odliczyć jedynie koszty, które zostały potwierdzone fakturą. Co więcej, faktura musi być wystawiona po dniu 1 stycznia 2019 roku. Dlaczego? Ponieważ wydatki poniesione po tej dacie możemy odliczać. Podatnicy często zastanawiają się, czy istnieją jakiekolwiek proporcje odliczeń – na przykład wydatków poniesionych na materiały w stosunku do wydatków na usługi? Otóż nie. Możemy odliczyć jedynie zakupione materiały, usługi albo wszystko po trochu. Odliczenie od podatku jest bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Odliczeń możemy dokonywać w ciągu kolejnych 6. lat podatkowych.

Polecamy poznać ofertę – nie tylko dla właścicieli gruntów:

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

Większość podatników ma prawo rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Jest to spore ułatwienie, ponieważ małżonkowie nie muszą wtedy składać dwóch osobnych deklaracji podatkowych. W kontekście fotowoltaiki jest to tym bardziej opłacalne, że każdemu ze współmałżonków przysługuje ulga w wysokości 53 tysięcy złotych. Warunkiem jest, aby oboje małżonków posiadało prawo własności do nieruchomości. Jeśli dana nieruchomość jest własnością jedynie męża, to żona traci prawo do odliczeń. Tak samo działa to w drugą stronę, gdy to żona jest jedyną właścicielką nieruchomości. Małżonkowie mogą odliczyć wspólnie aż 106 tysięcy złotych na zakup paneli fotowoltaicznych czy usług ich montażu. Pamiętajmy jednak, że aby móc rozliczyć się wspólnie, musimy spełnić normalne warunki ustawowe. Musimy więc pozostawać w małżeństwie przez cały rok podatkowy. Co więcej, małżonkowie nie mogą mieć podpisanej intercyzy, a więc nie może zachodzić między nimi rozdzielność majątkowa.

Dotacje dla fotowoltaiki

Na fotowoltaike możemy obecnie pozyskać różnego rodzaju dotacje. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby korzystać z odnawialnych źródeł energii, jednak nie mają wystarczająco dużo środków własnych. Tymczasem w kontekście odliczeń podatkowych musimy pamiętać o jednej rzeczy. Nie mamy prawa odliczać od podatku kwot, które otrzymaliśmy w ramach dotacji czy jakiejkolwiek innej formy wsparcia. Oznacza to, że jeśli daną fakturę opłaciliśmy środkami z dotacji, to nie możemy jej już uwzględnić w uldze termomodernizacyjnej.

Polecamy uwadze:

Kontrola podatkowa

Każdy podatnik, który rozlicza się z urzędem skarbowym, musi liczyć się z ewentualną kontrolą. Zwykle jednak urzędnicy sprawdzają osoby, które korzystają z różnego typu ulg obniżających podatek do zapłaty. Kontroli podatkowej, wbrew pozorom, nie musimy się bać. Jeśli rozliczamy się zgodnie z przepisami prawa, to absolutnie nic nam nie grozi. Podczas kontroli urzędnicy poproszą nas o przedstawienie dokumentów, na podstawie których dokonaliśmy odliczeń. Dobrze mieć przy sobie akt własności nieruchomości – o niego również poproszą urzędnicy. Zawsze przysługuje nam także prawo do tego, aby odwołać się od wyników kontroli.

art

Related Posts

Drewno klejone wymiary

Drewno klejone wymiary

Drewno klejone wymiary są kluczowym aspektem w projektowaniu i budowie współczesnych obiektów. Wykorzystanie tego materiału, znane z elastyczności i wytrzymałości, umożliwia tworzenie zarówno solidnych konstrukcji nośnych, jak…

Destylator do rozpuszczalników kluczowe aspekty i zastosowania

Destylator do rozpuszczalników, będący istotnym narzędziem w laboratoriach chemicznych i zakładach przemysłowych, odgrywa kluczową rolę w procesach oczyszczania i recyklingu substancji chemicznych. Urządzenie to pozwala na precyzyjne…

Okna aluminiowe Szczecin

Okna aluminiowe Szczecin

Rynek okien aluminiowych w Szczecinie stale ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby i oczekiwania klientów. Szczecińscy konsumenci coraz bardziej doceniają jakość, trwałość i estetykę okien aluminiowych, co…

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę

Kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę: Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czy planowany przez Ciebie remont wymaga pozwolenia na budowę? Wydawać by się mogło, że to tylko drobne…

Instalacje elektryczne Szczecin

Instalacje elektryczne Szczecin

Instalacje elektryczne Szczecin: Szczecin, położony malowniczo nad rzeką Odrą, to miejsce, które przenika nie tylko bogata historia, ale także nowoczesność. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym…

Okna plastikowe Szczecin

Okna plastikowe Szczecin

Okna plastikowe Szczecin: Szczecin, to dynamicznie rozwijające się miasto na zachodnim wybrzeżu Polski, które od lat przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców. Jednym z kluczowych elementów tej metamorfozy…