Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Jak założyć opatrunek ze srebrem? Opatrunki ze srebrem są powszechnie stosowane do szybszego wyleczenia trudno gojących się ran. Ich popularność bierze się z tego, iż są one niezwykle skuteczne w leczeniu ran i wykazują działanie bakteriobójcze. Bardzo często zastosowanie dopiero opatrunku ze srebrem prowadzi do całkowitego wyleczenia uciążliwej, ropiejącej rany. Jak jednak zakładać opatrunki ze srebrem? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym tekście.

Jakie są właściwości opatrunków ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem są cenione w medycynie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Samo srebro jest stosowane np. w leczeniu trądziku. Opatrunki ze srebrem najczęściej stosuje się natomiast do ran sączących się, trudnych do gojenia i o podłożu zakaźnym.

Jak działa srebro na rany? Przede wszystkim blokuje rozmnażanie się bakterii oraz uśmierca patogeny poprzez zniszczenie ich błony komórkowej. Srebro łagodzi stan zapalny i pozwala na szybszą regenerację skóry. Co więcej, srebro pozwala na absorbowanie wysięku, przez co opatrunki ze srebrem są polecane do ran sączących i zakaźnych. Ich zastosowanie chroni przed moczeniem i rozmiękczaniem rany. Opatrunek ze srebrem pozwala ranie zachować właściwe warunki i zapobiega namnażaniu się bakterii, a także ułatwia zabliźnianie się rany. Opatrunki ze srebrem wyróżniają się także wysoką przepuszczalnością tlenu, czyli pozwalają ranie oddychać, co korzystnie wpływa na jej regenerację i zabliźnianie.

 Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem nie są tak trudne do założenia jak mogłoby się wydawać. Jak wygląda opatrunek ze srebrem? To cienki, miękki i samoprzylepny plaster, przypominający siateczkę. Ma srebrny kolor. Opatrunki ze srebrem dopasowują się do rany, a dzięki kwasom tłuszczowym zdejmowanie opatrunku jest bezbolesne i nie przyczynia się do uszkodzeń gojącej się rany. 

Jak założyć opatrunek ze srebrem?
Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Chcąc założyć opatrunek ze srebrem należy wyjąć go z jednostkowego opakowania wraz z nakładkami osłaniającymi. Można też przyciąć opatrunek na dowolny rozmiar, warto jednak użyć do tego celu wcześniej zdezynfekowanych nożyczek. Opatrunek ze srebrem powinien być trochę większy niż rana i wystawać z jego każdej strony. Przed założeniem opatrunku ze srebrem należy zdezynfekować ranę z użyciem np. Octeniseptu. Następnie po wyschnięciu, należy przyłożyć opatrunek na ranę. Potem konieczne jest zabezpieczenie opatrunku ze srebrem jałowym gazikiem lub opatrunkiem z absorbentem lub innym chłonnym opatrunkiem. Na końcu należy zamocować opatrunek na skórze bandażem lub przylepcem medycznym, tak aby się nie przesuwał po skórze. Warto także pamiętać, że jeżeli rana jest sucha, to można po umieszczeniu opatrunku na ranie zwilżyć go solą fizjologiczną i aby nie dopuścić do wyschnięcia rany, należy przykryć opatrunek ze srebrem opatrunkiem nie przepuszczającym wilgoci. Przed zastosowaniem opatrunku ze srebrem należy także wiedzieć, iż nie powinny ich stosować (bez uprzedniej konsultacji z lekarzem), osoby, które są wrażliwe lub wykazują reakcje alergiczne na srebro. 

Jak często należy zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunek ze srebrem należy zmieniać odpowiednio często. Zaleca się zmianę co 7 dni, ale w przypadku rozległych ran z obfitym wysiękiem można zmieniać opatrunki ze srebrem częściej. Tak samo należy pamiętać o opatrunku nakładanym na srebro, który w przypadku obfitego wysięku może wymagać zmiany nawet po jednej dobie. W przypadku normalnych ran zaleca się natomiast zmianę opatrunków jałowych co około 3 do 5 dni. Warto o tym pamiętać i dbać o terminową zmianę opatrunków pierwotnych oraz wtórnych, ponieważ zbyt długo trzymane opatrunki na skórze mogą doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego zmiany.

Polecamy uwadze:

Zmiana opatrunku ze srebrem – co jeszcze warto wiedzieć?

Istotne jest nie tylko nakładanie opatrunków ze srebrem https://kerpro.pl/opatrunki-ze-srebrem-jak-zakladac/ na wymagające takiego leczenia rany, ale też ich odpowiednio częste wymiany. Jak zaobserwować, że opatrunek wymaga zmiany? Przede wszystkim należy dokonać tego wtedy, kiedy opatrunek szybko przemaka i ból się nasila. W momencie, kiedy opatrunek ze srebrem wydaje się być zbyt mocno przyklejony do skóry, można go zdjąć delikatnie zwilżając srebro solą fizjologiczną, poczekać chwilę i usunąć opatrunek. W trakcie stosowania opatrunków ze srebrem nie wolno używać preparatów odkażających zawierających w swoim składzie jod, ponieważ połączenie jodu i srebra prowadzi do wytrącania jodu, przez co rana będzie podrażniona i bardziej bolesna oraz narażona na powstanie ponownego stanu zapalnego.

Opatrunek ze srebrem a opatrunek wtórny

Opatrunki ze srebrem mają bezpośredni kontakt z raną, dlatego też są nazywane opatrunkami pierwotnymi. Ich zadaniem jest zapewnienie warunków do gojenia się rany i jej regeneracji. Na takie opatrunki nakłada się kompres wtórny, w postaci opatrunku chłonnego bądź super absorpcyjnego. Stosuje się też jałowe kompresy gazowe, tzw. gaziki. Taki opatrunek to opatrunek wtórny, który ma na celu zabezpieczenie srebra i utrzymanie opatrunku pierwotnego na swoim miejscu. Chroni on też przed zabrudzeniami.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Spondylus podolog Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
spondylus-podologia.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl

Related Posts

Gastrolog dziecięcy Szczecin

Gastrolog dziecięcy Szczecin

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci boryka się z różnego rodzaju problemami związanych z układem pokarmowym. Niezależnie od tego, czy jest to zespół jelita drażliwego, choroba refluksowa…

Implanty Szczecin

Implanty Szczecin

W dzisiejszych czasach zdrowie jamy ustnej oraz estetyka uśmiechu odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu. Wraz z postępem technologicznym w dziedzinie stomatologii, coraz więcej osób korzysta z…

Implanty zębów Wrocław

Implanty zębów Wrocław

Czy implanty zębów są dla każdego? Czy mogą one naprawić nie tylko nasz uśmiech, ale także jakość życia? Te i wiele innych pytań nurtują pacjentów szukających skutecznych…

Podolog Szczecin 

Podolog Szczecin 

Jeśli twoje stopy sprawiają ci kłopoty, nie ma potrzeby dłużej znosić dyskomfortu. Warto skorzystać z usług podologa, który pomoże ci w rozwiązaniu wielu problemów związanych ze stopami….

Catering dietetyczny czy się opłaca

Catering dietetyczny czy się opłaca

Catering dietetyczny czy się opłaca: W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i formę fizyczną. Świadomość znaczenia odpowiedniego odżywiania rośnie, co skutkuje poszukiwaniem…

Miód akacjowy

Miód akacjowy

Miód akacjowy: kiedy myślimy o miodzie, nasz umysł często przemieszcza się w kierunku dzikich łąk i pachnących ogrodów pełnych kolorowych kwiatów. Jednakże, istnieje jeden rodzaj miodu, który…