Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Jak założyć opatrunek ze srebrem? Opatrunki ze srebrem są powszechnie stosowane do szybszego wyleczenia trudno gojących się ran. Ich popularność bierze się z tego, iż są one niezwykle skuteczne w leczeniu ran i wykazują działanie bakteriobójcze. Bardzo często zastosowanie dopiero opatrunku ze srebrem prowadzi do całkowitego wyleczenia uciążliwej, ropiejącej rany. Jak jednak zakładać opatrunki ze srebrem? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym tekście.

Jakie są właściwości opatrunków ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem są cenione w medycynie przede wszystkim ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Samo srebro jest stosowane np. w leczeniu trądziku. Opatrunki ze srebrem najczęściej stosuje się natomiast do ran sączących się, trudnych do gojenia i o podłożu zakaźnym.

Jak działa srebro na rany? Przede wszystkim blokuje rozmnażanie się bakterii oraz uśmierca patogeny poprzez zniszczenie ich błony komórkowej. Srebro łagodzi stan zapalny i pozwala na szybszą regenerację skóry. Co więcej, srebro pozwala na absorbowanie wysięku, przez co opatrunki ze srebrem są polecane do ran sączących i zakaźnych. Ich zastosowanie chroni przed moczeniem i rozmiękczaniem rany. Opatrunek ze srebrem pozwala ranie zachować właściwe warunki i zapobiega namnażaniu się bakterii, a także ułatwia zabliźnianie się rany. Opatrunki ze srebrem wyróżniają się także wysoką przepuszczalnością tlenu, czyli pozwalają ranie oddychać, co korzystnie wpływa na jej regenerację i zabliźnianie.

 Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem nie są tak trudne do założenia jak mogłoby się wydawać. Jak wygląda opatrunek ze srebrem? To cienki, miękki i samoprzylepny plaster, przypominający siateczkę. Ma srebrny kolor. Opatrunki ze srebrem dopasowują się do rany, a dzięki kwasom tłuszczowym zdejmowanie opatrunku jest bezbolesne i nie przyczynia się do uszkodzeń gojącej się rany. 

Jak założyć opatrunek ze srebrem?
Jak założyć opatrunek ze srebrem?

Chcąc założyć opatrunek ze srebrem należy wyjąć go z jednostkowego opakowania wraz z nakładkami osłaniającymi. Można też przyciąć opatrunek na dowolny rozmiar, warto jednak użyć do tego celu wcześniej zdezynfekowanych nożyczek. Opatrunek ze srebrem powinien być trochę większy niż rana i wystawać z jego każdej strony. Przed założeniem opatrunku ze srebrem należy zdezynfekować ranę z użyciem np. Octeniseptu. Następnie po wyschnięciu, należy przyłożyć opatrunek na ranę. Potem konieczne jest zabezpieczenie opatrunku ze srebrem jałowym gazikiem lub opatrunkiem z absorbentem lub innym chłonnym opatrunkiem. Na końcu należy zamocować opatrunek na skórze bandażem lub przylepcem medycznym, tak aby się nie przesuwał po skórze. Warto także pamiętać, że jeżeli rana jest sucha, to można po umieszczeniu opatrunku na ranie zwilżyć go solą fizjologiczną i aby nie dopuścić do wyschnięcia rany, należy przykryć opatrunek ze srebrem opatrunkiem nie przepuszczającym wilgoci. Przed zastosowaniem opatrunku ze srebrem należy także wiedzieć, iż nie powinny ich stosować (bez uprzedniej konsultacji z lekarzem), osoby, które są wrażliwe lub wykazują reakcje alergiczne na srebro. 

Jak często należy zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunek ze srebrem należy zmieniać odpowiednio często. Zaleca się zmianę co 7 dni, ale w przypadku rozległych ran z obfitym wysiękiem można zmieniać opatrunki ze srebrem częściej. Tak samo należy pamiętać o opatrunku nakładanym na srebro, który w przypadku obfitego wysięku może wymagać zmiany nawet po jednej dobie. W przypadku normalnych ran zaleca się natomiast zmianę opatrunków jałowych co około 3 do 5 dni. Warto o tym pamiętać i dbać o terminową zmianę opatrunków pierwotnych oraz wtórnych, ponieważ zbyt długo trzymane opatrunki na skórze mogą doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego zmiany.

Polecamy uwadze:

Zmiana opatrunku ze srebrem – co jeszcze warto wiedzieć?

Istotne jest nie tylko nakładanie opatrunków ze srebrem https://kerpro.pl/opatrunki-ze-srebrem-jak-zakladac/ na wymagające takiego leczenia rany, ale też ich odpowiednio częste wymiany. Jak zaobserwować, że opatrunek wymaga zmiany? Przede wszystkim należy dokonać tego wtedy, kiedy opatrunek szybko przemaka i ból się nasila. W momencie, kiedy opatrunek ze srebrem wydaje się być zbyt mocno przyklejony do skóry, można go zdjąć delikatnie zwilżając srebro solą fizjologiczną, poczekać chwilę i usunąć opatrunek. W trakcie stosowania opatrunków ze srebrem nie wolno używać preparatów odkażających zawierających w swoim składzie jod, ponieważ połączenie jodu i srebra prowadzi do wytrącania jodu, przez co rana będzie podrażniona i bardziej bolesna oraz narażona na powstanie ponownego stanu zapalnego.

Opatrunek ze srebrem a opatrunek wtórny

Opatrunki ze srebrem mają bezpośredni kontakt z raną, dlatego też są nazywane opatrunkami pierwotnymi. Ich zadaniem jest zapewnienie warunków do gojenia się rany i jej regeneracji. Na takie opatrunki nakłada się kompres wtórny, w postaci opatrunku chłonnego bądź super absorpcyjnego. Stosuje się też jałowe kompresy gazowe, tzw. gaziki. Taki opatrunek to opatrunek wtórny, który ma na celu zabezpieczenie srebra i utrzymanie opatrunku pierwotnego na swoim miejscu. Chroni on też przed zabrudzeniami.

Kerpro sklep podologiczny
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1
01-882 Warszawa
223546332
www.kerpro.pl
Spondylus podolog Szczecin
Aleja Papieża Jana Pawła II 36
70-453 Szczecin
665035035
spondylus-podologia.pl
Satin podolog Warszawa
Podleśna 7
01-673 Warszawa
228334787
www.satin.pl

Related Posts

Implanty zębów Lublin

Implanty zębów Lublin

Implanty zębowe to zaawansowane rozwiązanie, które coraz częściej wybierają osoby borykające się z problemem brakujących zębów. Dzięki nowoczesnej technologii i rosnącej świadomości na temat dostępnych opcji, mieszkańcy…

Aparat Invisalign Warszawa

Aparat Invisalign Warszawa

Aparat Invisalign Warszawa to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które pragną skorygować swoje uzębienie, unikając tradycyjnych metalowych aparatów ortodontycznych. Transparentne nakładki Invisalign zyskały uznanie na całym świecie dzięki…

Reklama stomatolog

Reklama stomatolog

Reklama stomatolog – co jest istotne? Każdy gabinet stomatologiczny powinien rozważyć możliwości, które oferuje reklama online. Internet stał się głównym źródłem informacji dla potencjalnych pacjentów szukających nie…

Balonikowanie żołądka

Balonikowanie żołądka

Balonikowanie żołądka jako sprawdzona alternatywa w poszukiwaniu skutecznych metod na redukcję nadwagi, wiele osób decyduje się na różnorodne techniki, które mogą pomóc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Jedną…

Implanty Lublin gdzie najlepiej

Implanty Lublin gdzie najlepiej

Implanty Lublin gdzie najlepiej? Rozważając opcje związane z poprawą zdrowia i estetyki naszego uśmiechu, coraz więcej osób decyduje się na zabiegi implantologiczne. Lublin, jako jedno z ważniejszych…

Wartość inwestycji balon żołądkowy w tabletce cena leczenia

Wartość inwestycji balon żołądkowy w tabletce cena leczenia

Wartość inwestycji balon żołądkowy w tabletce cena leczenia jest tematem, który wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno wśród osób szukających skutecznych metod odchudzania, jak i wśród specjalistów z…