Dobry podolog w Warszawie to ktoś, kto dba o zdrowie naszych stóp. W naszym kraju nie jest to jeszcze tak popularny zawód jak kosmetyczka, ale podologia to coraz więcej pacjentów, a właściwie klientów. Warto zauważyć, że podolog zdecydowanie nie jest lekarzem. Czym naprawdę zajmuje się podologia, jakimi problemami ze stopami zajmują się podolodzy i kiedy warto je odwiedzić?
Kim właściwie jest podolog?
Podolog nie jest lekarzem, ale współpracuje z flebologami, diabetologami, chirurgami i dermatologami. Podologia to zawód ściśle związany z kosmetologią. Aby zostać takim ekspertem, trzeba ukończyć odpowiedni kierunek studiów lub kursy specjalne. Odbywają się również różnego rodzaju seminaria i kongresy podologiczne https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/konsultacja-podologiczna/, podczas których odbywają się szkolenia i wykłady.
Przed wyborem podologa w Warszawie warto sprawdzić jego wykształcenie i doświadczenie. Możemy spotkać osoby, które ukończyły tylko jeden kurs lub ekspertów, którzy ukończyli studia i kursy i ściśle współpracują z lekarzami.
Podolog – co on robi?
Jak mówi nam definicja zawodu podologa, osoby wykonujące ten zawód zajmują się identyfikacją zmian patologicznych w kończynach dolnych, a także poszukiwaniem przyczyn tego stanu. Podolog musi dobrać odpowiedni zabieg dla konkretnego pacjenta, wykonuje również zabiegi, które pomagają przywrócić normalne funkcje naszych stóp i ich wygląd: koryguje, szlifuje i obcina paznokcie, usuwa zgrubienia i odciski. Informuje również klientki, jak dbać o paznokcie,
Podolog zajmuje się:
-
-
- masaż stóp,
- profesjonalne obcinacze do paznokci,
- udzielać odpowiednich porad dotyczących właściwej pielęgnacji stóp i środków zapobiegawczych w obszarze ich choroby,
- wykonać opatrunki na piętach i stopach, dobrać ortezy,
- zmiany w budowie i kształcie paznokci – mogą je nawet odtworzyć,
- odciski, modzele, odciski,
- grzybica paznokci https://satin.pl/zabiegi-podologiczne/leczenie-grzybicy-paznokci/,
- wrastające paznokcie (podolog wykonuje i nosi klipsy do korekcji wrastających paznokci),
- stopa cukrzycowa.
-
Wizyta u podologa – jak to właściwie wygląda?
Wizyta u podologa składa się z pięciu etapów:
Wywiad
Badanie rozpoczęło się od wywiadów mających na celu dostarczenie informacji na temat stylu życia, aktywności, pracy i traumy konkretnego pacjenta. Wstępną diagnozę można zazwyczaj postawić dzięki odpowiedniemu wywiadowi.
Subendoskopia dynamiczna i statyczna
Następnym krokiem będzie przetestowanie go na padzie podłączonym do komputera, subaroskopie. W pierwszej części tego testu – statycznej – uzyskaj informacje o asymetrii lub symetrii obu części ciała, możesz zobaczyć jak ciężar jest rozłożony na stopie, co się stało ze środkiem ciężkości i czy jego pozycja może mieć wpływ na położenie obręczy barkowej i wpływ rotacji głowy i miednicy. Podczas dynamicznej części testu zbadaj wzorce chodu, szlaki transfuzji stóp oraz istniejące odchylenie w supinacji lub pronacji. Możesz wtedy zobaczyć, czy krok pacjenta jest jednolity i czy wszystkie fazy chodu pozostają takie same.
Footoskopia
Po wykonaniu badania lusterka nożnego pacjent musi stanąć na lusterku nożnym. Poniżej znajduje się lusterko, które pozwala sprawdzić łuk i kształt stopy: czy mamy do czynienia ze stopą wklęsłą z odpowiednim łukiem bocznym i podłużnym, czy stopą płaską. W jednym teście można wykonać testy funkcjonalne i dynamiczne, pokazujące, jak stopa wykonuje określone ruchy.
Dynamiczne i statyczne testy planu piętra
Strefę nacisku stopy sprawdzamy za pomocą instrumentu podeszwowego, nie tylko statycznego, ale również dynamicznego. Zrób ślad na papierze. Sadzarka uzyskuje informacje o kształcie łuku, szerokości, długości, obszarach przeciążonych lub odwrotnie, obszarach niedociążonych. Wyraźnie widać różnicę między lewą a prawą stopą. Plan leczenia zależy od tego, co dzieje się ze skórą lub układem mięśniowo-szkieletowym.
Kontrola ręczna
To ostatni etap badania. Podczas fizykoterapii i badań ortopedycznych sprawdzana jest ruchomość wybranych stawów stopy, ale nie tylko. Weź pod uwagę pozycję miednicy, zanik mięśni, osłabienie i możliwe przykurcze. Dopiero po zebraniu wszystkich informacji z indywidualnego badania podolog może określić, czy konieczna jest wstawka, jeśli tak, jaki rodzaj korekcji i na jak długo jest najlepszy dla danego pacjenta odwiedzającego gabinet.
Kerpro sklep podologiczny |
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1 |
01-882 Warszawa |
223546332 |
www.kerpro.pl |
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |