Jakie warunki trzeba spełnić żeby otworzyć warsztat samochodowy?

Jakie warunki trzeba spełnić żeby otworzyć warsztat samochodowy? W dobie stale rosnącej liczby samochodów (zwłaszcza używanych) niejednej osobie wpadł do głowy pomysł na otwarcie własnego biznesu. Dobry warsztat samochodowy może być prawdziwą żyłą złota. Przecież każdy posiadacz auta powinien przynajmniej raz w roku zlecić fachowcom takie czynności, jak wymiana oleju, przegląd hamulców, czy serwis klimatyzacji. Nie wspominając już o konieczności wykonania pilnych napraw, w sytuacji jeśli popsuje się jakiś mechanizm lub element elektroniki samochodu. Jednakże, czy każdy może stać się właścicielem warsztatu? Jakie wymogi trzeba spełnić, aby otworzyć warsztat samochodowy?

Kto może zostać właścicielem warsztatu?

Wbrew pozorom, dostęp do grona przedsiębiorców zajmujących się naprawą samochodów nie jest reglamentowany. Otwarcie warsztatu samochodowego nie wymaga specjalnych licencji, pozwoleń lub certyfikatów. Właścicielem firmy świadczącej tego typu usługi nie musi być mechanik samochodowy, inżynier, czy osoba o wykształceniu technicznym. Duża konkurencja na rynku sprawia jednak, że brak uprawnień którymi można się pochwalić, może skutkować plajtą całego przedsięwzięcia. Z tego względu, dobrze jest zatrudnić fachowców z doświadczeniem i udokumentowanymi umiejętnościami w dziedzinie mechaniki samochodowej, elektroniki lub blacharstwa i lakiernictwa. Niekiedy warto podkupić konkurencji dobrych specjalistów, oferując im atrakcyjniejsze wynagrodzenie.

Wymogi dotyczące lokalu

Warsztat samochodowy może co prawda funkcjonować w przydomowym garażu. Jednak, skala działania takiej firmy jest wówczas mocno ograniczona, podobnie jak prestiż. Decydując się na rozkręcenie biznesu w branży mechaniki samochodowej warto wcześniej pomyśleć o dobrej lokalizacji. Warsztaty samochodowe podlegają wymaganiom BHP oraz związanym z ochroną środowiska. Ze względu na liczne substancje szkodliwe, które mogą uwalniać się w trakcie konserwacji i napraw samochodów (np. płyny chłodnicze, smary, oleje) teren warsztatu powinien być zabezpieczony przed wyciekami, a odpady odpowiednio utylizowane. Warto też zawczasu pomyśleć o uciążliwości względem sąsiedztwa. Budowa warsztatu samochodowego tuż przy osiedlu mieszkaniowym może wywołać skargi okolicznych mieszkańców. Planując parking dla samochodów dobrze jest odgrodzić go od domów mieszkalnych lub zakazać parkowania tyłem do budynków, ograniczając tym samym przedostawanie się spalin samochodowych.

Polecamy sprawdzić:

Niezbędny sprzęt i części na wymianę

Warsztaty samochodowe wykonują szereg czynności, do których należą naprawy bieżące i konserwacja, przeglądy okresowe, wymiana części i akcesoriów. Niezbędny przy tym jest zestaw odpowiednich urządzeń i narzędzi, umożliwiających świadczenie takich usług. Jeżeli chodzi o narzędzia, to każdy warsztat powinien posiadać zestaw kluczy, śrubokrętów i wkrętaków do diagnostyki oraz naprawy aut. W warsztacie potrzebny jest również dobry podnośnik, wykorzystywany chociażby przy takich czynnościach jak wymiana amortyzatorów lub opon. Ponadto, trudno wyobrazić sobie warsztat bez przyrządów diagnostycznych, urządzeń do geometrii kół, mierników, czy instrumentów do regulacji. Ale inwestycja w narzędzia i urządzenia to nie koniec nakładów finansowych. Właściciel warsztatu przed jego otwarciem powinien zadbać o dostawę podstawowych części i materiałów eksploatacyjnych, takich jak oleje, płyny i smary.

Formalności związane z prowadzeniem działalności

Żaden z przepisów nie precyzuje formy prawnej prowadzenia warsztatu samochodowego. Najczęściej spotykana, zwłaszcza w przypadku mniejszych warsztatów, jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Wymaga ona zgłoszenia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warsztat samochodowy można także prowadzić w formie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym ostatnim przypadku konieczny jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Podczas rejestracji działalności gospodarczej wymagane jest podanie odpowiedniego kodu PKD. Do warsztatów samochodowych przypisane są następujące kody:

  • 45.20.Z – konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli),
  • 45.32.Z – sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych,
  • 45.40.Z – naprawa i konserwacja motocykli oraz sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do motocykli

Obowiązki względem fiskusa

Warsztat samochodowy, tak jak każda inna firma, zobowiązany jest do odprowadzania podatku dochodowego. Właściciel ma jednak możliwość wyboru najkorzystniejszej dla siebie formy opodatkowania. Rozliczanie podatku na zasadach ogólnych oznacza, że wartość zakupu niektórych materiałów podlega odliczeniu w ciężar kosztów. Podobnie sytuacja wygląda w odniesieniu do wydatków na najem lokalu użytkowego, bądź jego remont i adaptację pod warsztat. Natomiast, opodatkowanie ryczałtem (8,5%) jest bardziej opłacalne w przypadku warsztatów niskonakładowych. W roku rozpoczęcia działalności osoba prowadząca warsztat samochodowy ma prawo skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT, do kwoty 200.000 zł. Od stycznia 2020 roku warsztaty samochodowe objęte zostały obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej online.

art

Related Posts

Biuro pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Biuro pośrednictwa sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości to skomplikowany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia. Wiele osób decyduje się na współpracę z biurami pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, ponieważ profesjonalni pośrednicy potrafią zapewnić bezproblemowy…

Biuro rachunkowe Gdańsk

Biuro rachunkowe Gdańsk

Biuro rachunkowe Gdańsk to miejsce, które oferuje szeroką gamę usług księgowych zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. W zależności od specyfiki działalności, klient może liczyć…

Luksusowe wnętrza

Luksusowe wnętrza

Jak stworzyć luksusowe wnętrza w domu i mieszkaniu, które zachwycają? Stworzenie luksusowego wnętrza w domu lub mieszkaniu to wyzwanie wymagające odpowiedniego połączenia stylu, jakości materiałów oraz dbałości…

Białe paznokcie

Białe paznokcie

Białe paznokcie stały się jednym z najbardziej pożądanych trendów w świecie manicure. Ich popularność można przypisać ich uniwersalności, elegancji oraz prostocie, która przyciąga kobiety na całym świecie….

Jak się robi licówki na zęby

Jak się robi licówki na zęby

Jak się robi licówki na zęby, to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zastanawiające się nad poprawą swojego uśmiechu. Licówki na zęby, choć cieszą się dużą…

Pełna księgowość online cennik

Pełna księgowość online cennik

Pełna księgowość online cennik zależy od wielu czynników, które składają się na końcową wartość usługi. Po pierwsze, koszt prowadzenia pełnej księgowości online może się różnić w zależności…