Rehabilitacja holistyczna co to jest? Medycyna, podobnie jak wiele innych dziedzin nauk podlega ciągłemu rozwojowi. Zmienia się technologia służąca diagnostyce i leczeniu rozmaitych schorzeń. Zmianie podlegają również metody rehabilitacyjne. Na popularności zyskuje rehabilitacja oparta na terapii holistycznej. Bolą Cię mięśnie? Podejrzewasz u siebie rwę kulszową? Prawdopodobnie opisywane na potrzebny niniejszego artykułu podejście do rehabilitacji przypadnie Ci do gustu lub przynajmniej Cię zainteresuje. Zapraszamy do lektury!
Holistyczny model leczenia
Holistyczne podejście do pacjenta zyskuje na popularności. Wiele ośrodków rehabilitacyjnych przerzuca się na kompleksowe leczenie człowieka. W tym miejscu odpowiedzmy sobie na pytanie o samo pojęcie. Co tak dokładnie kryje się pod pojęciem terapii holistycznej? Otóż człowiek traktowany jest jako psychofizyczna całość. W drodze do pełnej sprawności pacjent poddawany jest leczeniu pod kątem ciała i duszy. Imituje to dalekowschodnią medycynę alternatywną, a przynajmniej bardzo się do niej zbliża. Zakłada niebagatelny wpływ ludzkiej psyche na funkcjonowanie całego ustroju. Przyznać trzeba, że to nadzwyczajnie humanistyczne podejście do osoby zgłaszającej się po pomoc. Za pośrednictwem tej niezwykle ciekawej techniki rehabilitacyjnej leczy się rozmaite schorzenia narządu ruchu. Jak to się robi? Dobry rehabilitant będzie uciskał konkretne miejsca na ludzkim ciele, pobudzając tkanki, mięśnie, ścięgna i wiązadła. Opisywana technika stosowana jest, nie po to, by złagodzić ból tu i teraz. W holistycznym podejściu do pacjenta chodzi o znalezienie źródeł cierpienia, a następnie ich eliminacji.
Komu dedykowana jest ta terapia?
Istnieje szereg schorzeń, wobec których stosuje się techniki manualne w procesie leczenia. Rehabilitacja ruchowa tyczy się głównie osób cierpiących na rozmaite dolegliwości. Wśród nich wyróżniamy:
- zespół cieśni nadgarstka
- łokieć tenisisty
- łokieć golfisty
- ból karku
- ból głowy
- ból kręgosłupa
- ból stawów obwodowych
- fizjonomiczne ruchomości stawów
Holistyczna terapia to nie tylko stosowane uciski rozmaitych partii ciała. Wiele zależy od stanu duszy pacjenta, od jego emocji i sposobu myślenia. W ten sposób rozmowy z terapeutą są na porządku dziennym.
Proces leczenia a rozmowa z terapeutą
Jak już wspomnieliśmy, holistyczne podejście wykorzystane w procesie leczenia pacjenta polega na stymulacji organizmu do samoleczenia. Przypomina to nieco chińską akupunkturę, z tą drobną różnicą, że ciało chorego się uciska, a nie nakłuwa. Odpowiednio stymulowany organizm rozpoznaje źródła choroby i uruchamia proces samoleczenia. To jednak nie koniec rewelacji. Powrót do zdrowia wymaga odpowiedniego podejścia i pełnego zaangażowania, zarówno po stronie rehabilitanta, jak i również osoby poddającej się terapii. Pacjent musi wykazywać determinację w dążeniu do odzyskania zdrowia i odpowiedniego stanu psychicznego. Bardzo dobry fizjoterapeuta, który zna założenia rehabilitacji holistycznej, podejmie więc rozmowę lub też cykl rozmów z osobą rehabilitowaną. W domyśle taka dyskusja ma wpłynąć na poprawę samopoczucia chorego. Rehabilitant ukierunkowuje emocje pacjenta i jego myśli, by wpłynąć na stan ducha. Końcowa faza leczenia opiera się na przekazaniu osobie rehabilitowanej wiedzy na temat wpływu emocji na funkcjonowanie całego organizmu. Pacjent poddający się zabiegom holistycznym otrzymuje istotne informacje dotyczące metod radzenia sobie ze stresem.
Rozpoznanie i akcja
Niezależnie od tego, czy mówimy o rehabilitacji w domu, czy w konkretnym ośrodku rehabilitacyjnym, przed rehabilitantem stoją określone zadania. Ogólnie rzecz ujmując, musi znaleźć przyczynę, praźródło dolegliwości, które towarzyszą pacjentowi. Do wyboru ma trzy możliwości. Powody dolegliwości mogą mieć naturę psychogenną, chorobową lub mechaniczną. Właściwie postawiona diagnoza sprzyja dalszemu procesowi leczenia. Rehabilitant, jeśli jest dobry w swym fachu, wzbudzi w pacjencie świadomość jego ciała i nauczy radzić sobie z sytuacjami niekomfortowymi, uruchamiającymi stres.
Polecamy:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej
Wiele ośrodków rehabilitacyjnych, jak już wspomnieliśmy, decyduje się na wykorzystanie metody holistycznej w przywracaniu pacjentów do zdrowia. Wypracowano również bardziej komfortowe sposoby na przeprowadzanie tego typu zabiegów. Jak już zostało wspomniane, stan psychiczny, w którym znajduje się chory, jest kluczem do pokonania przypadłości, na którą cierpi. Rehabilitacja holistyczna to przecież zespół technik mających zaprowadzić odpowiedni balans i harmonię psychofizyczną u człowieka. W tym celu poszerzono tego typu zabiegi i umożliwiono rehabilitację domową. Co to daje? Według starego, polskiego porzekadła, wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Coś w tym jest. Pacjent poddający się terapii holistycznej czuje się bardziej komfortowo w swoim naturalnym środowisku, przebywając w domu. O to właśnie chodzi. Leczenie uwzględnia stan ludzkiej psyche, a osiągnięcie wewnętrznego spokoju w warunkach domowych przebiega znacznie szybciej niż w szpitalu. Oczywiście wiele zależy od człowieka i nic nie stoi na przeszkodzie, by poddać się temu niekonwencjonalnemu podejściu do leczenia w specjalnym ośrodku rehabilitacyjnym.