Gdzie jechać na nurkowanie

Gdzie jechać na nurkowanie – nurkowanie jest to wspaniały sport. Potwierdzą to na pewno osoby, które ten sport uprawiają. Są jednak takie osoby, które zastanawiają się nad tym, aby nurkowanie uprawiać. Wielu tym osobom wydaje się, że nurkowanie jest to sport niebezpieczny. Oczywiście nurkowanie może być sportem niebezpiecznym, ale może być również sportem, który uprawiamy w zasadzie wyłącznie tylko dla samej rekreacji.

Tak naprawdę, to czy nurkowanie będzie to rekreacja, czy będzie to aktywność, która faktycznie będzie wiązała się z pewną dozą ryzyka i będzie raczej sportem ekstremalnym, zależy od kilku czynników. Do tych czynników możemy zaliczyć między innymi stopień naszego przeszkolenia oraz to, gdzie chcemy faktycznie nurkować.

Szkolenia nurkowe?

Kurs nurkowania dla początkujących płetwonurków, są w zasadzie obowiązkowe dla każdego, kto chciałby zająć się tą formą aktywności. Jeżeli przejdziemy takie kursy nurkowe, to możemy wówczas być pewni tego, że uprawiając nurkowanie, nie będziemy popełniać podstawowych błędów, które mogą finalnie narazić nas na duże ryzyko. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nurkowanie może być sportem bezpiecznym, co nie zmienia faktu, że człowiek wówczas znajduje się w środowisku skrajnie nieprzystosowanym do niego, a tak naprawdę bardziej prawidłowo, to powinniśmy powiedzieć, że to człowiek nie jest dostosowany do środowiska, w którym się znajduje w trakcie nurkowania.

Jeżeli mamy podstawowe przeszkolenie, wówczas wiemy, w jaki sposób się komunikować ze współuczestnikami nurkowania, a przede wszystkim wiemy, w jaki sposób dobierać akweny, jak oceniać potencjalne zagrożenia oraz co robić, jeżeli niektóre sytuacje wystąpią. Do takich sytuacji, które mogą się zdarzać, należy na przykład awaria aparatu z powietrzem. Nie oznacza to od razu, że nie będziemy mieli czym oddychać, ale musimy wiedzieć, w jaki sposób w takiej sytuacji się zachować. Podstawowa sprawa jest to szybka komunikacja między współuczestnikami nurkowania. Informacja o tym, że mamy problem, spowoduje na przykład, że będziemy mogli wspomóc się aparatem tlenowym naszego kolegi lub koleżanki. Jeśli jednak nie damy odpowiednio szybko takiej informacji, to osoby, które z nami nurkują, nie będą wiedziały, że mamy jakieś problemy.

Wybieramy akwen

Druga sprawa, która w bardzo dużym stopniu wpływa na to, czy bezpiecznie będziemy nurkowali, czy będzie to mniej bezpieczne, jest to dobór odpowiedniego akwenu. Od tego tak naprawdę zależy chyba nawet więcej, niż od samego przeszkolenia, a przynajmniej jest tak w niektórych wypadkach. Akweny mogą być bardzo bezpieczne lub bardzo niebezpieczne, dla przykładu za niebezpieczne uważa się nurkowanie we wszelkiego rodzaju wrakach statków, czy na przykład w wyrobiskach po starych kopalniach lub w miejscach zbiorników retencyjnych, które powstały na zalanych wsiach. Nurkowanie takie może być pasjonujące, ale może być naprawdę bardzo niebezpieczne. Z drugiej strony mamy akweny bardzo bezpieczne, z dość ciepłą wodą, dużą przejrzystością oraz w zasadzie bez żadnych zagrożeń podwodnych. Jeżeli chcemy nurkować rekreacyjnie, to powinniśmy przede wszystkim nurkować w takich właśnie miejscach.

Gdzie w Polsce jechać na nurkowanie?

Gdzie jechać na nurkowanie
Gdzie jechać na nurkowanie

W Polsce mamy bardzo dużo miejsc, w których możemy nurkować i możemy to robić oczywiście w sposób bezpieczny. W tym przypadku chcielibyśmy powiedzieć o dwóch takich miejscach, które są ze sobą w pewien sposób powiązane. Przede wszystkim są one oddalone niezbyt daleko od siebie, ale mogą nam zaoferować bardzo szeroki wybór warunków, w jakich nurkować możemy. Te miejsca to Szczecin oraz położone niedaleko Szczecina jezioro Ińsko. Niektórzy mogliby się zastanowić, dlaczego akurat Szczecin? Szczecin jest położony nad zalewem Szczecińskim i chociaż nie jest to akwen, który zaliczany jest do otwartego morza, to warunki, jakie panują, mogą być do niego bardzo zbliżone. Dlatego, jeżeli chcemy nurkować w morzu, ale jesteśmy nurkami z małym doświadczeniem, to możemy w zalewie Szczecińskim umiejętności nurkowania w większych akwenach ćwiczyć.

Dodatkowo niedaleko Szczecina jest położone jezioro, o którym przed chwilą wspomnieliśmy, czyli Jezioro Ińsko. Jezioro Ińsko jest uważane za jedno z najlepszych jezior w Polsce, do tego, aby ćwiczyć w nim nurkowanie. Jest to jezioro, którego powierzchnia wynosi ponad 450 hektarów, maksymalna głębokość wynosi 41 m. Jezioro to ma bardzo urozmaiconą linię brzegową i występują w nim zarówno różnego rodzaju mniejsze i większe cyple, jak i zatoki. Woda w jeziorze Ińsko jest przejrzysta. Widoczność w tym jeziorze dochodzi nawet do 10 m, co stwarza idealne warunki do nurkowania. Jeżeli dodamy jeszcze to, że na samym jeziorze jest wyspa o powierzchni około 20 hektarów, a samo jezioro jest położone w bardzo malowniczej okolicy, ponieważ jest otoczone dookoła wzgórzami morenowymi, które wspinają się na wysokość nawet 30 m, to wydaje się to być naprawdę bardzo fajne miejsce nie tylko do nurkowania, ale po prostu do spędzenia weekendu, którego elementem może być nurkowanie. Na dodatek w pobliżu jeziora powstała baza noclegowa, która najprawdopodobniej będzie w stanie spełnić wymagania każdego turysty podwodnego.

Related Posts

Sardynia wakacje all inclusive

Sardynia wakacje all inclusive

Sardynia wakacje all inclusive – malownicza wyspa w sercu Morza Śródziemnego, przyciąga turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, błękitnymi wodami i bogatą kulturą. Dla tych poszukujących niezapomnianego wypoczynku, Sardynia…

Producent parków trampolin

Producent parków trampolin

W dzisiejszych czasach, aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna, zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Jedną z atrakcyjnych form spędzania czasu na świeżym powietrzu jest…

Przewodnik Szczecin

Przewodnik Szczecin

Szczecin, położony malowniczo nad brzegiem Odry, to idealne miejsce na wakacyjny wypad. Pełen zielonych parków, zabytkowych budowli i niezwykłej atmosfery, Szczecin przyciąga turystów z różnych zakątków świata….

Rakiety tenisowe

Rakiety tenisowe

Rakiety tenisowe: Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, a dla wielu osób pasją i stylem życia. Każdy gracz tenisa wie, jak istotne jest odpowiednie…

Dobre książki ranking

Dobre książki ranking

Dobre książki ranking to lista, która przedstawia kolejność najlepszych książek według określonego kryterium. Rankingi książek mogą opierać się na różnych czynnikach, takich jak sprzedaż, oceny czytelników, nagrody literackie,…

Gdzie rezerwować noclegi nad morzem?

Gdzie rezerwować noclegi nad morzem?

Gdzie rezerwować noclegi nad morzem? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto wypoczywać nad morzem. Odpowiedź na to pytanie może być jednak dość trudna do postawienia….